Pogledajte sve hrvatske pokazatelje na jednom mjestu

Ekskluzivna analiza

Nacija na tabletama: Što otkrivaju podaci o potrošnji lijekova u Hrvatskoj

Deset godina usporedbe, 1850 različitih ATK5 kodova, 21 županija. Analiza potrošnje koja je dosegnula 1,94 milijarde eura.

19. rujna 2026.·25 min čitanja

1. Sažetak ključnih nalaza

Hrvatska je u 2025. godini dosegnula 1.737,93 DDD/1000/dan i 1,94 milijarde eura potrošnje lijekova. DDD mjeri standardizirani volumen potrošnje, a ne broj pacijenata.

Rast u brojevima

10 godina (2015.–2025.):

  • Volumen (DDD): +74,0%
  • Trošak (EUR): +177,9% nominalno, +106,9% realno (nakon inflacije)

5 godina (2020.–2025.):

  • Volumen (DDD): +31,5%
  • Trošak (EUR): +74,1% nominalno, +32,7% realno (nakon inflacije)

1 godina (2024.–2025.):

  • Volumen (DDD): +6,0%
  • Trošak (EUR): +10,3% nominalno, +6,4% realno (nakon inflacije)

Što najviše raste?

Na vrhu ljestvice po broju standardiziranih dnevnih doza i dalje je kolekalciferol, odnosno vitamin D. Njegova je potrošnja u godinu dana porasla za 19,2%, a u pet godina za 191,9%, na 149,94 DDD/1000/dan — gotovo se utrostručila u odnosu na 2020.

Među „pravim” lijekovima (izvan skupine vitamina) ističu se statini. Mjerena standardiziranim dnevnim dozama (DDD), potrošnja atorvastatina u godinu dana porasla je za 6,2%, a u pet godina za 63,9%. Rosuvastatin raste još brže: 14,8% u godinu dana, odnosno 103,7% u pet godina. U novcu, na atorvastatin je u 2025. potrošeno 11,44 milijuna EUR, što je 4,1% više nego godinu prije i 19,4% više nego 2020. Za rosuvastatin je izdvojeno 7,98 milijuna EUR, odnosno 11,1% više nego 2024. i 49,0% više nego 2020.

Šira skupina hipolipemika (C10), lijekova za snižavanje masnoća u krvi, u dozama je porasla za 12,0% u godinu dana i 80,4% u pet godina. Na njih je u 2025. potrošeno 38,04 milijuna EUR: 17,1% više nego godinu prije i 72,8% više nego prije pet godina.

Kod lijekova za povišeni tlak rast je umjereniji. Skupina C09, koja uključuje ACE inhibitore i sartane te njihove kombinacije, u dozama je porasla za 2,1% u godinu dana i 11,5% u pet godina. Novčana potrošnja dosegnula je 54,49 milijuna EUR, što je 5,9% više nego 2024. i 26,3% više nego 2020.

U novčanim iznosima prednjače lijekovi za rak. Na antineoplastike (L01) u 2025. potrošeno je već 533,4 milijuna EUR, odnosno 27,5% ukupne potrošnje na lijekove. To je 14,9% više u godinu dana i 114,3% više u pet godina. Zajedno s imunomodulatorima, šira skupina L doseže 811,3 milijuna EUR, čak 41,8% ukupnog iznosa, uz rast od 14,9% u jednoj i 117,5% u pet godina. Ta šira skupina obuhvaća i terapije za druge bolesti, pa se cijeli njezin iznos ne odnosi na liječenje raka.

GLP-1 lijekovi donose još jednu veliku promjenu. Potrošnja skupine A10BJ, kojoj pripada i semaglutid, u dozama je porasla za 34,9% u godinu dana i 798,9% u pet godina — gotovo devet puta u odnosu na 2020. No novčani iznosi u posljednjoj godini idu u drugom smjeru: na te je lijekove potrošeno 28,22 milijuna EUR, 1,2% manje nego 2024., iako je to još uvijek 263,1% više nego prije pet godina.

Posebno se izdvaja tirzepatid, dvojni agonist GIP/GLP-1 koji se vodi odvojeno od skupine A10BJ. Za njega je u 2025. izdvojeno 12,36 milijuna EUR, prema 0,25 milijuna godinu prije. Taj skok od 4.756,1% treba čitati uz vrlo mali početni iznos; podatka za petogodišnju usporedbu nema.

Pareto analiza – koncentracija potrošnje

Tablica 16 sadrži 1850 različitih ATK5 kodova. Prvih 50 po DDD-u čini 70,3%, a prvih 83 doseže 80% zbroja DDD-a različitih ATK5 kodova. To nisu brojevi zaštićenih naziva ni pakiranja.

Ukupna potrošnja 2015.–2025.
Ukupna potrošnja 2015.–2025.
Godišnje stope rasta ukupne potrošnje: volumen (DDD) i nominalni trošak (EUR). Svaka godina uspoređuje se s prethodnom.
Godišnje stope rasta ukupne potrošnje: volumen (DDD) i nominalni trošak (EUR). Svaka godina uspoređuje se s prethodnom.

2. Najveće anatomske skupine (ATK L1)

2024.–2025. (1 god.)

#Kategorija2024.DDD/1000/dan2025.DDD/1000/danRastUdio
11. C – Kardiovaskularni sustav603,0630,6+4,6%36,3%
22. A – Probavni sustav i metabolizam359,9406,0+12,8%23,4%
33. N – Živčani sustav215,2221,1+2,7%12,7%
44. B – Krv i krvotvorni organi132,4137,7+4,0%7,9%
55. R – Respiratorni sustav97,4101,1+3,8%5,8%
66. M – Mišićno-koštani sustav94,699,7+5,4%5,7%
77. G – Genitourinarni sustav i spolni hormoni46,449,9+7,5%2,9%

2020.–2025. (5 god.)

#Kategorija2020.DDD/1000/dan2025.DDD/1000/danRastCAGRRast 1g
11. C – Kardiovaskularni sustav518,4630,6+21,6%+4,0%+4,6%
CAGR: +4,0%
22. A – Probavni sustav i metabolizam234,3406,0+73,3%+11,6%+12,8%
CAGR: +11,6%
33. N – Živčani sustav202,7221,1+9,1%+1,8%+2,7%
CAGR: +1,8%
44. B – Krv i krvotvorni organi101,7137,7+35,3%+6,2%+4,0%
CAGR: +6,2%
55. R – Respiratorni sustav74,6101,1+35,5%+6,3%+3,8%
CAGR: +6,3%
66. M – Mišićno-koštani sustav81,099,7+23,1%+4,2%+5,4%
CAGR: +4,2%
77. G – Genitourinarni sustav i spolni hormoni36,949,9+35,2%+6,2%+7,5%
CAGR: +6,2%

2015.–2025. (10 god.)

#Kategorija2015.DDD/1000/dan2025.DDD/1000/danRastCAGRRast 1g
11. C – Kardiovaskularni sustav376,8630,6+67,4%+5,3%+4,6%
CAGR: +5,3%
22. A – Probavni sustav i metabolizam144,6406,0+180,8%+10,9%+12,8%
CAGR: +10,9%
33. N – Živčani sustav165,1221,1+33,9%+3,0%+2,7%
CAGR: +3,0%
44. B – Krv i krvotvorni organi100,0137,7+37,7%+3,3%+4,0%
CAGR: +3,3%
55. R – Respiratorni sustav56,7101,1+78,2%+5,9%+3,8%
CAGR: +5,9%
66. M – Mišićno-koštani sustav58,699,7+70,2%+5,5%+5,4%
CAGR: +5,5%
77. G – Genitourinarni sustav i spolni hormoni26,049,9+92,1%+6,7%+7,5%
CAGR: +6,7%

Kardiovaskularna skupina (C) čini 36,3% ukupnog DDD-a, uz godišnju promjenu +4,6%.

Anatomske skupine, DDD 2025.
Anatomske skupine, DDD 2025.
Povezana analiza

Analiza: Hrvatska je u pandemiji prošla dobro

Detaljna analiza viška smrtnosti tijekom COVID-19 pandemije u Hrvatskoj.

Pročitaj više

3. Anatomske skupine s najvećom potrošnjom (ATK L1)

2024.–2025. (1 god.)

#Kategorija2024.EUR mil.2025.EUR mil.RastUdio
11. L – Antineoplastici i imunomodulatori706,2811,3+14,9%41,8%
22. A – Probavni sustav i metabolizam177,9207,7+16,8%10,7%
33. N – Živčani sustav149,3162,4+8,8%8,4%
44. C – Kardiovaskularni sustav139,8153,1+9,5%7,9%
55. B – Krv i krvotvorni organi138,8139,0+0,2%7,2%
66. J – Antiinfektivi za sistemsku primjenu134,6133,6−0,7%6,9%
77. R – Respiratorni sustav105,5106,1+0,6%5,5%

2020.–2025. (5 god.)

#Kategorija2020.EUR mil.2025.EUR mil.RastCAGRRast 1g
11. L – Antineoplastici i imunomodulatori373,0811,3+117,5%+16,8%+14,9%
CAGR: +16,8%
22. A – Probavni sustav i metabolizam118,3207,7+75,7%+11,9%+16,8%
CAGR: +11,9%
33. N – Živčani sustav122,6162,4+32,5%+5,8%+8,8%
CAGR: +5,8%
44. C – Kardiovaskularni sustav114,6153,1+33,6%+6,0%+9,5%
CAGR: +6,0%
55. B – Krv i krvotvorni organi89,3139,0+55,6%+9,3%+0,2%
CAGR: +9,3%
66. J – Antiinfektivi za sistemsku primjenu94,8133,6+41,0%+7,1%−0,7%
CAGR: +7,1%
77. R – Respiratorni sustav54,1106,1+96,1%+14,4%+0,6%
CAGR: +14,4%

2015.–2025. (10 god.)

#Kategorija2015.EUR mil.2025.EUR mil.RastCAGRRast 1g
11. L – Antineoplastici i imunomodulatori134,8811,3+501,9%+19,7%+14,9%
CAGR: +19,7%
22. A – Probavni sustav i metabolizam95,5207,7+117,5%+8,1%+16,8%
CAGR: +8,1%
33. N – Živčani sustav107,8162,4+50,7%+4,2%+8,8%
CAGR: +4,2%
44. C – Kardiovaskularni sustav103,8153,1+47,5%+4,0%+9,5%
CAGR: +4,0%
55. B – Krv i krvotvorni organi47,1139,0+195,1%+11,4%+0,2%
CAGR: +11,4%
66. J – Antiinfektivi za sistemsku primjenu54,5133,6+145,1%+9,4%−0,7%
CAGR: +9,4%
77. R – Respiratorni sustav46,1106,1+130,0%+8,7%+0,6%
CAGR: +8,7%

Skupina L čini 41,8% ukupnog troška, uz godišnji novčani rast +14,9%. Uključuje i imunomodulatore; cijeli iznos ne odnosi se samo na onkološke lijekove.

Anatomske skupine, EUR 2025.
Anatomske skupine, EUR 2025.

Podijeli ovu analizu s liječnicima i zaposlenima u javnom zdravstvu!

4. Najbrže rastuće anatomske skupine (DDD)

2024.–2025. (1 god.)

#Kategorija2024.DDD/1000/dan2025.DDD/1000/danRast
11. A – Probavni sustav i metabolizam359,9406,0+12,8%
22. L – Antineoplastici i imunomodulatori15,216,6+9,6%
33. G – Genitourinarni sustav i spolni hormoni46,449,9+7,5%
44. P – Antiparazitski pripravci1,11,1+5,7%
55. M – Mišićno-koštani sustav94,699,7+5,4%
66. C – Kardiovaskularni sustav603,0630,6+4,6%
77. H – Sistemski hormonski pripravci46,048,0+4,3%

2020.–2025. (5 god.)

#Kategorija2020.DDD/1000/dan2025.DDD/1000/danRastCAGRRast 1g
11. A – Probavni sustav i metabolizam234,3406,0+73,3%+11,6%+12,8%
CAGR: +11,6%
22. D – Dermatologija0,50,8+69,6%+11,1%−3,7%
CAGR: +11,1%
33. P – Antiparazitski pripravci0,71,1+68,2%+11,0%+5,7%
CAGR: +11,0%
44. L – Antineoplastici i imunomodulatori10,416,6+60,4%+9,9%+9,6%
CAGR: +9,9%
55. R – Respiratorni sustav74,6101,1+35,5%+6,3%+3,8%
CAGR: +6,3%
66. B – Krv i krvotvorni organi101,7137,7+35,3%+6,2%+4,0%
CAGR: +6,2%
77. G – Genitourinarni sustav i spolni hormoni36,949,9+35,2%+6,2%+7,5%
CAGR: +6,2%

2015.–2025. (10 god.)

#Kategorija2015.DDD/1000/dan2025.DDD/1000/danRastCAGRRast 1g
11. A – Probavni sustav i metabolizam144,6406,0+180,8%+10,9%+12,8%
CAGR: +10,9%
22. D – Dermatologija0,30,8+160,0%+10,0%−3,7%
CAGR: +10,0%
33. L – Antineoplastici i imunomodulatori6,816,6+144,1%+9,3%+9,6%
CAGR: +9,3%
44. V – Razno0,20,4+105,6%+7,5%+0,0%
CAGR: +7,5%
55. G – Genitourinarni sustav i spolni hormoni26,049,9+92,1%+6,7%+7,5%
CAGR: +6,7%
66. R – Respiratorni sustav56,7101,1+78,2%+5,9%+3,8%
CAGR: +5,9%
77. M – Mišićno-koštani sustav58,699,7+70,2%+5,5%+5,4%
CAGR: +5,5%

Postotni rast malih skupina treba čitati uz apsolutne vrijednosti. Rangiranje koristi nezaokružene ulazne vrijednosti.

5. Najbrže rastuće anatomske skupine po potrošnji (EUR)

2024.–2025. (1 god.)

#Kategorija2024.EUR mil.2025.EUR mil.Rast
11. M – Mišićno-koštani sustav64,076,6+19,7%
22. A – Probavni sustav i metabolizam177,9207,7+16,8%
33. H – Sistemski hormonski pripravci21,324,5+15,1%
44. L – Antineoplastici i imunomodulatori706,2811,3+14,9%
55. D – Dermatologija23,926,2+9,7%
66. C – Kardiovaskularni sustav139,8153,1+9,5%
77. N – Živčani sustav149,3162,4+8,8%

2020.–2025. (5 god.)

#Kategorija2020.EUR mil.2025.EUR mil.RastCAGRRast 1g
11. L – Antineoplastici i imunomodulatori373,0811,3+117,5%+16,8%+14,9%
CAGR: +16,8%
22. R – Respiratorni sustav54,1106,1+96,1%+14,4%+0,6%
CAGR: +14,4%
33. A – Probavni sustav i metabolizam118,3207,7+75,7%+11,9%+16,8%
CAGR: +11,9%
44. P – Antiparazitski pripravci1,22,1+74,2%+11,7%+0,9%
CAGR: +11,7%
55. S – Osjetila14,324,5+70,7%+11,3%+6,2%
CAGR: +11,3%
66. M – Mišićno-koštani sustav45,076,6+70,3%+11,2%+19,7%
CAGR: +11,2%
77. H – Sistemski hormonski pripravci15,324,5+60,7%+10,0%+15,1%
CAGR: +10,0%

2015.–2025. (10 god.)

#Kategorija2015.EUR mil.2025.EUR mil.RastCAGRRast 1gRealni rastRealni CAGR
11. L – Antineoplastici i imunomodulatori134,8811,3+501,9%+19,7%+14,9%+348,2%+16,2%
Realni rast: +348,2%Realni CAGR: +16,2%CAGR: +19,7%
22. B – Krv i krvotvorni organi47,1139,0+195,1%+11,4%+0,2%+119,8%+8,2%
Realni rast: +119,8%Realni CAGR: +8,2%CAGR: +11,4%
33. M – Mišićno-koštani sustav27,176,6+183,0%+11,0%+19,7%+110,8%+7,7%
Realni rast: +110,8%Realni CAGR: +7,7%CAGR: +11,0%
44. J – Antiinfektivi za sistemsku primjenu54,5133,6+145,1%+9,4%−0,7%+82,5%+6,2%
Realni rast: +82,5%Realni CAGR: +6,2%CAGR: +9,4%
55. R – Respiratorni sustav46,1106,1+130,0%+8,7%+0,6%+71,3%+5,5%
Realni rast: +71,3%Realni CAGR: +5,5%CAGR: +8,7%
66. V – Razno18,943,5+129,5%+8,7%−4,3%+70,9%+5,5%
Realni rast: +70,9%Realni CAGR: +5,5%CAGR: +8,7%
77. A – Probavni sustav i metabolizam95,5207,7+117,5%+8,1%+16,8%+62,0%+4,9%
Realni rast: +62,0%Realni CAGR: +4,9%CAGR: +8,1%

Kumulativna inflacija 2015.–2025. iznosi +34,3%. Realni iznosi korigirani su općim indeksom potrošačkih cijena DZS-a.

Terapijske skupine bez vitamina, DDD 2025.
Terapijske skupine bez vitamina, DDD 2025.

6. Terapijske skupine (ATK L2)

Top 10 po volumenu (2025.)

#KodNaziv2025.DDD/1000/danRast 1gRast 10g
1C091. C09RENIN-ANGIOTENZIN SUSTAV LJEK.236,1+2,1%+112,5%
2C102. C10HIPOLIPEMICI175,9+12,0%+184,6%
3A113. A11VITAMINI157,9+18,3%+1.339,0%
4N054. N05PSIHOLEPTICI116,6+2,6%+14,1%
5A105. A10ANTIDIJABETICI108,4+11,9%+66,9%
6A026. A02ANTIULKUSNI LJEK. I ANTACIDI106,5+8,6%+139,9%
7B017. B01ANTITROMBOTICI87,8+3,2%+14,6%
8M018. M01ANTIREUMATICI I PROTUUPALNI LJEK.81,4+4,6%+68,2%
9C089. C08BLOKATORI KALCIJEVIH KANALA52,6−2,9%−33,3%
10C0310. C03DIURETICI52,4+0,3%+10,5%

Vitamini (A11) dosežu 157,9 DDD/1000/dan, uz rast +18,3% prema 2024. i +1.339,0% u deset godina. Skupina C09 ostaje najveća po DDD-u, uz godišnju promjenu +2,1%; hipolipemici C10 rastu +12,0%. C10 obuhvaća sve hipolipemike, ne samo statine.

Terapijske skupine u padu

KodNazivRast 1gRast 2015.–2025.
C08C08BLOKATORI KALCIJEVIH KANALA−2,9%−33,3%
J01J01ANTIIFEKTIVI (ANTIBAKT.) SUSTAVNI−7,3%−13,7%
S01S01OFTALMICI−0,5%−74,4%
A12A12MINERALI−8,6%−20,9%
A16A16OSTALI LIJEKOVI ZA PROBAVNI TRAKT I METABOLIZAM+19,2%−29,5%

Desetogodišnji pad ne znači nužno pad u posljednjoj godini; stupac Rast 1g pokazuje promjenu između 2024. i 2025.

Pogledaj druge analize Nenada Bakića na njegovom Facebook zidu

Posjeti profil

7. Top 10 lijekova

ATKLijek (INN)2025.DDD/1000/danRast 1gRast 5g
A11CC05A11CC05kolekalciferol149,94+19,2%+191,9%
C10AA05C10AA05atorvastatin84,58+6,2%+63,9%
A02BC02A02BC02pantoprazol71,85+7,7%+50,7%
C10AA07C10AA07rosuvastatin61,22+14,8%+103,7%
B01AC06B01AC06acetilsalicilna kiselina53,25+0,6%−0,1%
N05BA01N05BA01diazepam41,37−0,4%+1,5%
C09AA05C09AA05ramipril37,05−7,5%−30,1%
C03CA01C03CA01furosemid37,03−1,9%−3,4%
M01AE01M01AE01ibuprofen36,23—+10,0%
C09BX01C09BX01perindopril, amlodipin i indapamid35,11+10,8%+108,1%

Rang je prema DDD-u, a ne prema broju recepata. Među deset vodećih lijekova najveći godišnji postotni rast ima kolekalciferol (+19,2%). Kolekalciferol ostaje prvi po volumenu, uz promjenu +19,2% prema 2024.

Top lijekovi bez skupine vitamina A11, 2025.
Top lijekovi bez skupine vitamina A11, 2025.

8. Eksplozija vitamina D

Kolekalciferol (A11CC05) u 2025. doseže 149,94 DDD/1000/dan. U odnosu na 2024. rast iznosi +19,2%, prema 2020. +191,9%, a prema 2015. +28.734,6%. Godišnja promjena daje aktualniji prikaz tempa rasta od desetogodišnje usporedbe s vrlo niskom bazom.

Kronologija rasta

GodinaDDD/1000/danRast prema prethodnoj godini
2015.0,52+5.100,0%
2020.51,37+26,3%
2024.125,84+18,0%
2025.149,94+19,2%

Godišnji rast uspoređuje svaku prikazanu godinu s neposredno prethodnom kalendarskom godinom, a ne s prethodnim retkom. Za kolekalciferol je baza 2015. samo 0,52 DDD/1000/dan, a 2016. već 18,89. Zbog tog prekida desetogodišnji postotak treba čitati oprezno; promjenu DDD standarda ili obuhvata nije moguće razlučiti iz ovih tablica. Podaci sami ne utvrđuju uzroke rasta ni potrošnju svih dodataka prehrani.

9. Statini – nacionalna terapija

Dva statina s velikom potrošnjom

ATKLijek (INN)2025.DDD/1000/danRast 1gRast 5g
C10AA05C10AA05atorvastatin84,58+6,2%+63,9%
C10AA07C10AA07rosuvastatin61,22+14,8%+103,7%

Atorvastatin i rosuvastatin zajedno dosežu 145,80 DDD/1000/dan, uz rast +9,7% prema 2024. i +78,5% prema 2020. Godišnje promjene iznose +6,2% za atorvastatin i +14,8% za rosuvastatin. Zbroj se odnosi samo na ta dva ATK koda, bez njihovih fiksnih kombinacija. Iz ove mjere ne može se izravno izračunati udio stanovništva koji uzima terapiju.

10. Revolucija lijekova za tlak

Skupina C09 doseže 236,1 DDD/1000/dan, uz godišnji rast +2,1%. Blokatori kalcijevih kanala (C08) mijenjaju se −2,9%. Te skupine uključuju lijekove za hipertenziju, ali se neki koriste i za druge indikacije. Usporedba pojedinačnih pripravaka i fiksnih kombinacija:

ATKLijek (INN)2025.DDD/1000/danRast 1gRast 5g
C09AA05C09AA05ramipril37,05−7,5%−30,1%
C08CA01C08CA01amlodipin34,06−1,1%−13,2%
C09BA05C09BA05ramipril i diuretici9,08−9,5%−34,3%
C09AA04C09AA04perindopril17,04+8,7%+54,2%
C09BB04C09BB04perindopril i amlodipin31,40+10,1%+78,5%
C09BX01C09BX01perindopril, amlodipin i indapamid35,11+10,8%+108,1%
C09BA04C09BA04perindopril i diuretici28,03+0,6%+31,5%
C02AC05C02AC05moksonidin30,01+9,8%+58,5%

Primjer različitih godišnjih putanja: ramipril −7,5%, a perindopril i amlodipin +10,1%. Različite putanje potrošnje pokazuju promjene u strukturi lijekova. Agregatni podaci ne dokazuju da su isti pacijenti zamijenili jedan lijek drugim.

11. Antineoplastici i imunomodulatori – 41,8% troška

Metrika2024.2025.Rast 1g
Potrošnja L (mil. EUR)706,2811,3+14,9%
Potrošnja L (DDD/1000/dan)15,216,6+9,6%
Antineoplastici L01 (mil. EUR)464,1533,4+14,9%
Imunosupresivi L04 (mil. EUR)164,5191,1+16,2%

Trošak skupine L godišnje raste +14,9%, odnosno 105,0 milijuna EUR. Antineoplastici (L01) dosežu 533,4 milijuna EUR, uz godišnju promjenu +14,9%. Skupina L uključuje i imunomodulatore; njezin se cijeli trošak ne može pripisati liječenju raka.

Antineoplastici s najvećim novčanim iznosom

ATKLijek (INN)2025.EUR mil.Rast 1gRast 5g
L01FF02L01FF02pembrolizumab110,83+16,7%—
L01FC01L01FC01daratumumab30,92+62,4%—
L01FG01L01FG01bevacizumab22,73+13,2%—
L01FY01L01FY01pertuzumab i trastuzumab22,28+83,9%—
L01FF01L01FF01nivolumab20,92+1,7%—
L01FF05L01FF05atezolizumab18,67+0,5%—
L01EL01L01EL01ibrutinib16,45−20,2%—
L01EB04L01EB04osimertinib12,40+105,1%—

Rast u ovoj tablici odnosi se na novčanu potrošnju. Za kod bez usporedive bazne vrijednosti prikazana je crtica; promjene ATK kodova mogu ograničiti dugoročne usporedbe. Skupina L nosi 53,0% povećanja ukupne nominalne novčane potrošnje između 2020. i 2025. Njezin petogodišnji rast troška iznosi +117,5%, a desetogodišnji +501,9% (CAGR +19,7%). Usporedba udjela u trošku i DDD-u ima ograničenje: svim lijekovima nije dodijeljen DDD.

12. Lijekovi za živčani sustav

Skupina N iznosi 221,1 DDD/1000/dan, uz godišnju promjenu +2,7% i petogodišnju +9,1%.

ATKLijek (INN)2025.DDD/1000/danRast 1gRast 5g
N05BA01N05BA01diazepam41,37−0,4%+1,5%
N05BA12N05BA12alprazolam27,99−1,7%−1,2%
N02AJ13N02AJ13tramadol i paracetamol14,39+1,0%+17,8%
N05CF02N05CF02zolpidem14,25+1,5%+9,8%
N06AB10N06AB10escitalopram10,82+3,9%+33,9%
N06AB06N06AB06sertralin9,86+2,7%+23,6%
N02BE01N02BE01paracetamol7,02+4,8%+2,6%
N06AX11N06AX11mirtazapin4,50+3,4%+17,8%

Diazepam bilježi godišnju promjenu −0,4%, alprazolam −1,7%, a sertralin +2,7%. Potrošnja pojedinih djelatnih tvari ne predstavlja broj osoba s određenom dijagnozom. Razloge promjena trebalo bi ispitati dodatnim kliničkim i epidemiološkim podacima.

13. Dijabetes i lijekovi GLP-1

Metrika2024.2025.Rast 1g
DDD/1000/dan96,8108,4+11,9%
EUR mil.96,5117,3+21,5%

Antidijabetici (A10) čine 6,2% ukupnog DDD-a. U odnosu na 2024. volumen raste +11,9%, a nominalni trošak +21,5%.

Najveća potrošnja unutar A10

ATKLijek (INN)2025.DDD/1000/danRast 1gRast 5g
A10BA02A10BA02metformin21,03+3,0%−13,6%
A10BJ06A10BJ06semaglutid9,89+73,2%—
A10BB09A10BB09gliklazid9,74−0,8%−15,5%
A10BK01A10BK01dapagliflozin7,31+50,4%+1.333,3%
A10BD08A10BD08metformin i vildagliptin7,07−3,7%+37,0%
A10BJ05A10BJ05dulaglutid5,87+3,7%+524,5%

GLP-1: što su i koji su lijekovi prisutni?

Agonisti receptora GLP-1 oponašaju djelovanje crijevnog hormona koji pomaže regulirati glukozu, a neki pripravci odobreni su i za kontrolu tjelesne težine. U ATK klasifikaciji A10BJ nalaze se analozi GLP-1. Među njima je semaglutid: djelatna tvar Ozempica za dijabetes tipa 2 i Wegovyja za kontrolu tjelesne težine. WHO ATK/DDD, EMA: Ozempic, EMA: Wegovy.

Skupina A10BJ u 2025. doseže 16,09 DDD/1000/dan prema 11,93 u 2024., odnosno +34,9%. Novčana potrošnja iznosi 28,22 mil. EUR, uz promjenu −1,2%. Veći volumen uz niži ukupni trošak ne dokazuje pad cijene pojedinog pripravka; rezultat može ovisiti i o strukturi potrošnje.

ATKLijek (INN)2024.DDD/1000/dan2025.DDD/1000/danRast 1g
A10BJ06A10BJ06semaglutid5,719,89+73,2%
A10BJ05A10BJ05dulaglutid5,665,87+3,7%
A10BJ02A10BJ02liraglutid0,550,33−40,0%
A10BJ03A10BJ03liksisenatid0,01<0,005—

Liksisenatid: objavljena oznaka *0,00 znači pozitivnu potrošnju ispod praga zaokruživanja, ovdje prikazanu kao <0,005 DDD/1000/dan. Zato nije izračunat postotni pad na nulu. Eksenatid je prisutan u 2024., ali nije zasebno naveden u Tablici 16 za 2025.; odsutnost retka ne tumači se kao nulta potrošnja.

Trošak GLP-1 lijekova

ATKLijek (INN)2024.EUR mil.2025.EUR mil.Rast 1g
A10BJ06A10BJ06semaglutid18,28419,194+5,0%
A10BJ05A10BJ05dulaglutid7,5627,462−1,3%
A10BJ02A10BJ02liraglutid2,6631,560−41,4%
A10BJ03A10BJ03liksisenatid0,044<0,001−99,6%

Semaglutid čini 61,5% DDD-a i 68,0% troška skupine A10BJ. Njegov volumen raste +73,2%, a trošak +5,0%. Dulaglutid bilježi +3,7% DDD-a, uz promjenu troška −1,3%; liraglutid −40,0% DDD-a i −41,4% troška.

Tirzepatid: zasebni dvojni agonist GIP/GLP-1

Tirzepatid (Mounjaro) djeluje na receptore GIP i GLP-1. Prikazan je zasebno jer pripada kodu A10BX16, a ne skupini A10BJ. EMA: Mounjaro, WHO: A10BX16.

Metrika2024.2025.Rast 1g
DDD/1000/dan0,010,26+2.500,0%
EUR mil.0,25512,360+4.756,1%

Trošak tirzepatida raste za 12,11 mil. EUR. Vrlo visok postotni rast proizlazi iz male baze u 2024.; rast DDD-a dodatno je osjetljiv na zaokruživanje baze od 0,01. Trošak A10BJ i tirzepatida zajedno iznosi 40,58 mil. EUR, odnosno 34,6% troška A10.

Kombinacije inzulina i agonista GLP-1

ATKLijek (INN)2024.DDD/1000/dan2025.DDD/1000/danRast 1g
A10AE54A10AE54inzulin glargin i liksisenatid0,110,09−18,2%
A10AE56A10AE56inzulin degludek, liraglutid0,310,26−16,1%

Ove kombinacije pripadaju skupini inzulina A10AE. Njihov DDD odnosi se na inzulinsku sastavnicu pa nisu uključene u navedeni zbroj A10BJ. WHO: A10AE.

Kako čitati podatke: HALMED ovdje prikazuje potrošnju po djelatnoj tvari i ATK kodu. Ne može se utvrditi koliko otpada na dijabetes ili liječenje pretilosti, na pojedini trgovački naziv, broj pacijenata ili njihovu propisanu dozu. DDD je standardizirana mjera potrošnje, a ne broj korisnika. Rast troška izražen je nominalno.

14. Međunarodna usporedba – Hrvatska i OECD

Usporedba anatomskih skupina (2024.)

KategorijaHR DDDRast HROECD prosjekBroj članicaPrema prosjekuRang HR
A – Probavni sustav i metabolizam359,9+12,0%†317,229+13,5%9/31
Broj članica: 29Rang HR: 9/31
B – Krv i krvotvorni organi132,4+4,7%†161,030−17,7%16/32
Broj članica: 30Rang HR: 16/32
C – Kardiovaskularni sustav602,9+5,0%†517,630+16,5%10/32
Broj članica: 30Rang HR: 10/32
G – Genitourinarni sustav46,4+11,0%†70,929−34,5%21/31
Broj članica: 29Rang HR: 21/31
J – Antiinfektivi za sistemsku primjenu23,6+4,0%23,930−1,2%17/34
Broj članica: 30Rang HR: 17/34
M – Mišićno-koštani sustav94,6+6,6%†66,329+42,6%4/31
Broj članica: 29Rang HR: 4/31
N – Živčani sustav215,2+0,8%†215,129+0,1%12/31
Broj članica: 29Rang HR: 12/31
R – Respiratorni sustav97,4+6,4%†117,529−17,1%19/31
Broj članica: 29Rang HR: 19/31

DDD označava DDD/1000/dan. OECD prosjek je neponderirani prosjek članica s dostupnom vrijednošću za istu godinu i ATK skupinu; nedostajući podaci nisu nule. Rang HR prikazuje mjesto Hrvatske među svim zemljama s podacima, uključujući zemlje izvan OECD-a, i ukupan broj tih zemalja.

Rast HR je promjena prema prethodnoj godini. † označava promjenu izvora OECD/HALMED; — nedostajuću bazu ili objavljeni prekid serije.

Najnovije raspoložive vrijednosti (2025.)

Za 2025. podatke po prikazanim anatomskim skupinama ima 4–17 članica OECD-a. Prosjeci opisuju taj nepotpuni uzorak; ne predstavljaju sve članice niti su izravno usporedivi s prosjecima iz godina s većim obuhvatom.

KategorijaHR DDDRast HROECD prosjekBroj članica
A – Probavni sustav i metabolizam406,0+12,8%328,117
B – Krv i krvotvorni organi137,7+4,0%157,117
C – Kardiovaskularni sustav630,6+4,6%529,617
G – Genitourinarni sustav49,9+7,5%76,917
J – Antiinfektivi za sistemsku primjenu22,8−3,6%†23,84
M – Mišićno-koštani sustav99,7+5,4%66,517
N – Živčani sustav221,1+2,7%247,017
R – Respiratorni sustav101,1+3,8%117,117

Kardiovaskularni lijekovi (C)

U 2024. potrošnja kardiovaskularnih lijekova u Hrvatskoj iznosi 602,9 DDD/1000/dan, odnosno 16,5% iznad neponderiranog prosjeka dostupnih članica OECD-a (n = 30).

GodinaHR DDDRast HROECD prosjekBroj članicaPrema prosjeku
2015.376,8+0,5%445,330−15,4%
Broj članica: 30
2020.518,4+3,2%473,632+9,5%
Broj članica: 32
2024.602,9+5,0%†517,630+16,5%
Broj članica: 30
2025.630,6+4,6%529,617+19,1%
Broj članica: 17
Potrošnja kardiovaskularnih lijekova: Hrvatska i prosjek dostupnih članica OECD-a
Potrošnja kardiovaskularnih lijekova: Hrvatska i prosjek dostupnih članica OECD-a

Hipolipemici (C10)

Skupina C10 obuhvaća lijekove koji modificiraju lipide, uključujući statine i druge hipolipemike; nije ograničena na statine.

U 2024. potrošnja hipolipemika u Hrvatskoj iznosi 157,1 DDD/1000/dan, odnosno 1,4% iznad neponderiranog prosjeka dostupnih članica OECD-a (n = 30).

GodinaHR DDDRast HROECD prosjekBroj članicaPrema prosjeku
2015.61,8+0,0%96,930−36,2%
Broj članica: 30
2020.97,5+9,3%119,832−18,6%
Broj članica: 32
2024.157,1+12,6%†154,930+1,4%
Broj članica: 30
2025.175,9+12,0%168,317+4,5%
Broj članica: 17
Potrošnja hipolipemika C10: Hrvatska i prosjek dostupnih članica OECD-a
Potrošnja hipolipemika C10: Hrvatska i prosjek dostupnih članica OECD-a

Izvori grafikona i tablica: OECD Health Statistics; za novije hrvatske godine bez OECD zapisa koristi se HALMED, uz podudaranje ATK koda. Broj članica u prosjeku mijenja se po godinama i skupinama. Razlike u obuhvatu, klasifikaciji i izvoru mogu utjecati na usporedivost.

Antihipertenzivi (C02, 2024.)

Rang Hrvatske iznosi 2/32 među zemljama s dostupnim podacima za skupinu C02.

RangZemljaDDD/1000/danGodišnji rast
1.Mađarska38,2+3,8%
2.Hrvatska30,1+9,2%†
3.Litva26,9+4,7%
4.Latvija18,3+5,2%
5.Slovačka17,9+19,3%

U 2024. potrošnja lijekova skupine C02 u Hrvatskoj iznosi 30,1 DDD/1000/dan, odnosno 230,1% iznad neponderiranog prosjeka dostupnih članica OECD-a (n = 30).

C02 je jedna ATK skupina antihipertenziva; ne uključuje sve lijekove koji se koriste za snižavanje krvnog tlaka.

Antibiotici za sistemsku primjenu (J01)

GodinaHR DDDRast HROECD prosjekBroj članicaPrema prosjeku
2015.19,7+1,5%20,528−3,9%
Broj članica: 28
2020.15,7−16,5%15,433+2,1%
Broj članica: 33
2024.22,0+3,8%19,732+11,7%
Broj članica: 32
2025.21,1−4,2%†22,65−6,8%
Broj članica: 5

U 2024. potrošnja antibiotika za sistemsku primjenu u Hrvatskoj iznosi 22,0 DDD/1000/dan, odnosno 11,7% iznad neponderiranog prosjeka dostupnih članica OECD-a (n = 32).

Usporedba s odabranim europskim zemljama (C, 2024.)

ZemljaDDD/1000/danGodišnji rast
Njemačka858,5+4,1%
Mađarska718,9+1,1%
Češka667,5+1,3%
Poljska607,7+4,8%
Hrvatska602,9+5,0%†
Slovačka565,9+4,3%
Italija524,7+2,0%
Austrija265,7−13,0%

Skupine ispod prosjeka dostupnih članica (2024.)

  • Krv i krvotvorni organi (B): 17,7% ispod prosjeka 30 članica.
  • Genitourinarni sustav (G): 34,5% ispod prosjeka 29 članica.
  • Antiinfektivi za sistemsku primjenu (J): 1,2% ispod prosjeka 30 članica.
  • Respiratorni sustav (R): 17,1% ispod prosjeka 29 članica.

Niža ili viša potrošnja sama po sebi ne pokazuje primjerenost liječenja ni zdravstvene ishode.

Interaktivne usporedbe zemalja i godina.

15. Regionalne razlike – analiza po županijama

Potrošnja po županijama (2025.)

#ŽupanijaRegija2025.DDD/1000/danRast 1gPrema RH
11. Bjelovarsko-bilogorskaSredišnja Hrvatska2.162,42+8,8%+24,4%
Regija: Središnja Hrvatska
22. Virovitičko-podravskaSlavonija2.123,65+8,7%+22,2%
Regija: Slavonija
33. Krapinsko-zagorskaSjeverozapadna Hrvatska2.056,05+7,3%+18,3%
Regija: Sjeverozapadna Hrvatska
44. Sisačko-moslavačkaSredišnja Hrvatska2.012,37+8,6%+15,8%
Regija: Središnja Hrvatska
55. Vukovarsko-srijemskaSlavonija1.967,68+9,2%+13,2%
Regija: Slavonija
66. KarlovačkaSredišnja Hrvatska1.964,16+17,1%+13,0%
Regija: Središnja Hrvatska
77. VaraždinskaSjeverozapadna Hrvatska1.827,43+13,2%+5,1%
Regija: Sjeverozapadna Hrvatska
88. Osječko-baranjskaSlavonija1.805,17+7,2%+3,9%
Regija: Slavonija
99. MeđimurskaSjeverozapadna Hrvatska1.767,49+6,2%+1,7%
Regija: Sjeverozapadna Hrvatska
1010. Koprivničko-križevačkaSjeverozapadna Hrvatska1.761,70+2,4%+1,4%
Regija: Sjeverozapadna Hrvatska
1111. Šibensko-kninskaDalmacija1.738,24+2,6%+0,0%
Regija: Dalmacija
1212. Primorsko-goranskaPrimorje i Gorski kotar1.730,76+6,0%−0,4%
Regija: Primorje i Gorski kotar
1313. ZadarskaDalmacija1.631,82+3,9%−6,1%
Regija: Dalmacija
1414. Brodsko-posavskaSlavonija1.613,89+6,6%−7,1%
Regija: Slavonija
1515. ZagrebačkaSredišnja Hrvatska1.610,60+4,5%−7,3%
Regija: Središnja Hrvatska
1616. Grad ZagrebSredišnja Hrvatska1.605,50+5,5%−7,6%
Regija: Središnja Hrvatska
1717. IstarskaIstra1.492,78−1,5%−14,1%
Regija: Istra
1818. Dubrovačko-neretvanskaDalmacija1.454,51+4,0%−16,3%
Regija: Dalmacija
1919. Splitsko-dalmatinskaDalmacija1.420,93+5,9%−18,2%
Regija: Dalmacija
2020. Ličko-senjskaPrimorje i Gorski kotar1.400,85−18,0%−19,4%
Regija: Primorje i Gorski kotar
2121. Požeško-slavonskaSlavonija1.381,96+9,6%−20,5%
Regija: Slavonija

Najviša objavljena vrijednost je u županiji Bjelovarsko-bilogorska (godišnja promjena +8,8%), a najniža u županiji Požeško-slavonska (+9,6%). Razlika prema nižoj vrijednosti iznosi +56,5%. Niske vrijednosti same po sebi nisu dokaz pogreške.

Potrošnja po regijama (2025.)

RegijaProsjek DDD/1000/danRast 1gMinMaxBroj županija
Središnja Hrvatska1.871,0+9,0%1.605,52.162,45
Broj županija: 5
Sjeverozapadna Hrvatska1.853,2+7,2%1.761,72.056,14
Broj županija: 4
Slavonija1.778,5+8,3%1.382,02.123,75
Broj županija: 5
Primorje i Gorski kotar1.565,8−6,3%1.400,81.730,82
Broj županija: 2
Dalmacija1.561,4+4,0%1.420,91.738,24
Broj županija: 4
Istra1.492,8−1,5%1.492,81.492,81
Broj županija: 1

Regionalni prosjeci su neponderirani prosjeci županijskih stopa, a ne stope cijele regije. Godišnji rast regije uspoređuje isti skup županija u 2024. i 2025. Županijska stopa može uključivati liječenje osoba iz drugih županija te se ne tumači kao prevalencija bolesti.

Karta potrošnje po županijama 2025.
Karta potrošnje po županijama 2025.

16. Metodološke napomene

Definicije

  • DDD/1000/dan: standardizirana potrošnja definiranih dnevnih doza na 1.000 stanovnika na dan; nije izravan broj pacijenata niti recepata.
  • Rast: (vrijednost 2025. / bazna vrijednost − 1) × 100.
  • Rast 1g: promjena 2025. prema 2024.; Rast 5g uspoređuje 2025. s 2020., a Rast 10g s 2015. Ako tablica izričito navodi prethodnu godinu, koristi se godina koja neposredno prethodi godini retka.
  • CAGR: ((vrijednost 2025. / bazna vrijednost)^(1/broj godina) − 1) × 100; pet ili deset godišnjih intervala.
  • Realni rast: novčani rast korigiran kumulativnim godišnjim IPC-om DZS-a. To nije poseban indeks cijena lijekova.
  • Nedostajuća baza ili nula: rast se prikazuje kao —; nedostajući zapis nije nulta potrošnja.

Izvori i usporedivost

Glavno razdoblje je 2015.–2025., petogodišnja usporedba 2020.–2025., a godišnja 2024.–2025. Pandemijska 2020. može utjecati na petogodišnje stope. Povijesne promjene ATK klasifikacije i DDD standarda mogu utjecati na usporedivost.

17. Zaključak

  1. Ukupna potrošnja raste i u posljednjoj godini. Novčani iznos doseže 1,94 milijarde EUR; promjena prema 2024. iznosi +10,3% nominalno i +6,4% nakon inflacije. Volumen doseže 1.737,93 DDD/1000/dan, godišnje +6,0%.
  2. Vitamin D izdvojeno: kolekalciferol doseže 149,94 DDD/1000/dan, uz godišnji rast +19,2%. Velik desetogodišnji postotak dijelom odražava vrlo nisku početnu bazu; godišnja promjena jasnije opisuje sadašnji tempo.
  3. Najveće terapijske skupine bez vitamina (A11): RENIN-ANGIOTENZIN SUSTAV LJEK. (C09) 236,1 DDD/1000/dan, godišnje +2,1%; HIPOLIPEMICI (C10) 175,9 DDD/1000/dan, godišnje +12,0%; PSIHOLEPTICI (N05) 116,6 DDD/1000/dan, godišnje +2,6%. To su skupine prema volumenu, a ne prema broju liječenih osoba.
  4. Statini: atorvastatin i rosuvastatin zajedno dosežu 145,80 DDD/1000/dan, uz godišnji rast +9,7%. Pojedinačne promjene iznose +6,2% i +14,8%; ovaj zbroj ne uključuje njihove fiksne kombinacije.
  5. Lijekovi koji se koriste i za tlak: C09 raste +2,1%, a C08 bilježi promjenu −2,9% prema 2024. Razlike među pripravcima i kombinacijama upućuju na promjenu strukture potrošnje, ali ne dokazuju zamjenu terapije kod istih pacijenata.
  6. Antineoplastici (L01) dosežu 533,4 milijuna EUR, godišnje +14,9%, i čine 27,5% ukupnog troška. Šira skupina L, koja uključuje imunomodulatore, čini 41,8% ukupnog troška i raste +14,9%; nije cijela namijenjena liječenju raka.
  7. Agonisti GLP-1 (A10BJ) rastu na 16,09 DDD/1000/dan, godišnje +34,9%, dok se trošak mijenja −1,2%. Tirzepatid, dvojni agonist GIP/GLP-1, prikazan je odvojeno: 0,26 DDD/1000/dan i 12,36 milijuna EUR. Njegov vrlo visok godišnji rast polazi od male baze; agregati ne razdvajaju liječenje dijabetesa od liječenja debljine.
  8. Županijske i međunarodne razlike traže usporediv obuhvat. Županijske tablice pokazuju i promjenu prema 2024. Međunarodni pregled s većim brojem članica koristi 2024., dok tablica za 2025. prikazuje uži raspoloživi uzorak. Viša ili niža potrošnja sama po sebi ne dokazuje primjerenost terapije ili zdravstvene ishode.

Istražite više